Wyświetlacz – wysokiej jakości ekran LTPS-IPS, ale do Amoleda/Oleda jednak sporo mu brakuje

  • przekątna ekranu – 5.8 cala 18.7:9
  • typ matrycy – LTPS IPS
  • rozdzielczość ekranu – 2244×1080 (FullHD+)
  • gęstość ułożenia pikseli – 429 ppi
  • ochrona wyświetlacza – szkło Gorilla Glass
  • pokrycie wyświetlacza w obudowie: 80.3%
  • obsługa w okularach polaryzacyjnych: komfortowa w pionie i poziomie

W Huawei P20 producent zastosował 5.8-calowy panel LTPS-IPS nazwany autorsko “FullView 2.0 RGB”. Wsparto go rozdzielczością 2244×1080 pikseli. Dlaczego nie więcej? Huawei uparcie wychodzi z założenia, że rozdzielczość WQHD+ jest zbędna na tak małym ekranie. I jak dla mnie ma rację.

Na szczęście nie musimy sztywno trzymać się akurat tej domyślnej rozdzielczości, bo mamy w możliwość automatycznej regulacji tego ustawienia dzięki odpowiedniej opcji w menu. Oczywiście na ekranie nie zabrakło wzmocnienia w postaci szkła ochronnego. Z drugiej strony wyświetlacz niestety nie wspiera trybu “always on display” co jest minusem.

Matryca z modelu P20 niestety nie jest OLED-owa, tak jak w wydajniejszym bracie, czyli P20 Pro. Jednak i tak zapewnia soczyste kolory o naturalnym odbiorze, bardzo dobry kontrast i bardzo szerokie kąty widzenia pasujące do flagowca. Posiada też lepsze odwzorowanie bieli aniżeli matryca z P20 Pro.

Nasycenie kolorów na ekranie możemy zmienić w ustawieniach wyświetlacza. Jednakże nie mamy tutaj zbyt szerokiego pola manewru. Normalne i wyraziste kolory to tutaj jedyne dostępne opcje. Nieco lepiej jest z temperaturą barwową – tu do wyboru mamy trzy opcje.

Jasność matrycy regulujemy zarówno manualnie, jak i automatycznie – a wszystko to dzięki wbudowanemu czujnikowi światła. Bardzo wygodny tryb czytania (ekran nocny), który ma za zadanie redukować emisję niebieskiego światła, także tu udostępniono.

Domyślnie przyciski systemowe wyświetlane są na ekranie, ale na luzie można z nich zrezygnować, ustawiając przypisane do czytnika linii papilarnych odpowiednie gesty. Sam skaner linii papilarnych, jak to ostatnimi czasy w smartfonach Huawei, działa bardzo szybko i skutecznie.